Fundusze Norweskie Fundusze Unijne Fundusze Unijne

Maszyny i urządzenia dla: geotechniki, hydrotechniki i głębokiego fundamentowania

Co zaliczamy do osprzętu wiertniczego?

20 stycznia, 2020

Maszyny wiertnicze oraz osprzęt wiertniczy wykorzystywane są w wielu rodzajach prac budowlanych. Znajdują zastosowanie przy budowie mostów, autostrad, tuneli, a także przy pracach mających na celu wzmocnienie gruntu. Co zaliczamy do osprzętu wiertniczego? Odpowiedź w poniższym artykule.

Koparkowy osprzęt wiertniczy

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych osprzętów wiertniczych jest osprzęt koparkowy. Składa się on z głowicy obrotowej i kolumny ślimaków. Napęd osprzętu stanowi głowica obrotowa z silnikiem hydraulicznym. Osprzęt montowany jest na wysięgniku koparki i umożliwia precyzyjne wiercenie otworów. Operator koparki ma szeroki możliwości w zakresie ustawienia masztu wiertniczego, dzięki czemu możliwe jest bardzo dokładne ustawienie maszyny wiertniczej. Dodatkowo osprzęt może zostać wyposażony w aparaturę do pomiaru gęstości betonu, głębokości wiercenia i innych ważnych parametrów. Osprzęty koparkowe bardzo dobrze sprawdzają się do wykonywania pionowych otworów w różnych warunkach glebowych.

Osprzęt do pali CFA

Specjalistyczny osprzęt do pali CFA stanowi wyposażenie dodatkowe wiertnic kafarów lub palownic. Składa się ze stołu wiertniczego z żerdzią i podajnikiem betonu, ślimaków przelotowych, a także rejestratora parametrów wiercenia. Stół wiertniczy może być zasilany bezpośrednio z maszyny bądź z zewnętrznego agregatu. Świder do pali ma przelotowy rdzeń, przez który wprowadza się mieszankę betonową. W dolnej części świdra znajduje się zawór wylotowy. Wykonywanie formowania świdrem ciągłym jest najpopularniejszą metodą palowania.  Jej największe zalety to stosunkowo niewielki koszt, krótki czas realizacji i wysoka skuteczność. Osprzęt może zostać wyposażony w rejestrator, który na bieżąco wyświetla operatorowi najważniejsze parametry wiercenia. Osprzęt w postaci kratownicowych przedłużek, w połączeniu z wielozadaniowymi wiertnicami Casagrande może służyć do wykonywania prac w technologii jet groutingu.

Wybieraki ślimakowe

Wybieraki ślimakowe przystosowane są do pracy z żerdziami osprzętów palowniczych. Służą one do wybierania urobku z rur obsadowych w gruntach mocno i średnio zwięzłych. Wybieraki dostępne są w różnych średnicach. Dostępne są wersje jednoostrzowe oraz dwuostrzowe.

Wybieraki kubłowe

Wybieraki kubłowe wykorzystywane są do wybierania urobku z rur obsadowych w gruntach piaszczystych oraz lekko nawodnionych. Podobnie jak wybieraki ślimakowe są przystosowane do pracy z żerdziami osprzętów palowniczych. Wybieraki kubłowe występują w różnych średnicach.

Gdzie kupić dobry osprzęt wiertniczy?

Wybierając osprzęt wiertniczy, warto postawić na jak jakość. Polecamy wyroby SIP&T s.p. – wiodącego producenta osprzętu dla przemysłu inżynieryjnego. Odbiorcami sprzętu produkowanego przez SIP&T są tak uznane marki, jak Abi, Soilmec, Liebherr, Casagrande, Bauer czy Demag, co jest gwarancją najwyższej jakości. Więcej informacji o narzędziach znajdujących zastosowanie w różnych technikach wiertniczych możesz uzyskać, kontaktując się z firmą KDM –  dystrybutorem narzędzi wiertniczych SIP&T w Polsce. Zachęcamy do zapoznania się z aktualną ofertą.

Skip to content