Fundusze Norweskie Fundusze Unijne Fundusze Unijne

Maszyny i urządzenia dla: geotechniki, hydrotechniki i głębokiego fundamentowania

Na czym polega drenaż pionowy?

08 kwietnia, 2020

Drenaż pionowy jest jedną z metod wykorzystywanych w nowoczesnym budownictwie inżynieryjnym. Na czym polega technologia drenażu pionowego i jakie jest jej zastosowanie? Na te pytania odpowiadamy w artykule. Zapraszamy do przeczytania wpisu na naszym blogu.

Co to jest drenaż pionowy?

Drenaż pionowy stosowany jest w celu przyspieszenia procesu konsolidacji gruntów nieprzepuszczalnych lub trudnoprzepuszczalnych. Wprowadzone odpowiednio głęboko w podłoże dreny skracają drogę filtracji wody gruntowej, przyspieszają jej odprowadzenie i ułatwiają odpływ. Dreny to najczęściej plastikowe, elastyczne rury o przekroju płaskim lub okrągłym, otulone syntetyczną geowłókniną. Wciskane są w podłoże siłą statyczną za pomocą specjalistycznej maszyny do drenażu pionowego montowanej na ramieniu koparki. Długość drenów zazwyczaj nie przekracza 15 metrów, choć oczywiście niekiedy konieczne jest wykorzystanie drenów o wiele dłuższych. Rozstaw jest zależny od warunków geotermicznych i wynosi zazwyczaj 50-150 cm. Zazwyczaj dreny pionowe przecinają całą odwadnianą warstwę, sięgając aż do przepuszczalnego podłoża. Górne końce drenów sięgają do umieszczonej na powierzchni tzw. warstwy drenażowej składającej się z materiałów wysokoprzepuszczalnych, takich jak np. żwir, gruby piasek czy pospółka, które umożliwiają szybkie odprowadzenie wody. W celu przyspieszenia procesu konsolidacji gruntu często usypuje się tymczasowy nasyp ziemny, który pełni funkcję obciążenia wstępnego.

 

Jakie jest zastosowanie technologii drenażu pionowego?

Efektem przeprowadzenia drenażu pionowego jest konsolidacja gruntu, a co za tym idzie przyspieszenie procesu osiadania terenu. Na tak przygotowanym podłożu można szybciej budować nasypy czy stawiać ciężkie obiekty budowlane. Zastosowanie drenażu pionowego szczególnie sprawdza się podczas inwestycji rozciągniętych w czasie, takich jak np. budowa nasypów drogowych czy kolejowych. Jest to jedna z najtańszych, a zarazem jedna z najskuteczniejszych metod wzmacniania podłoża gruntowego. Na uwagę zasługuje również fakt, że jest to technologia ekologiczna, która nie wpływa w negatywny sposób na środowisko naturalne. Drenaż pionowy to ekonomiczna, sprawdzona metoda rozwiązania problemów z bardzo słabym i słabym podłożem!

 

Jakich maszyn używa się do wykonywania drenażu pionowego?

Firma KDM Dariusz Mazur oferuje specjalistyczny sprzęt do drenażu pionowego Wick Drain marki Ozkanlar, pozwalający na wykorzystywanie tej metody w niemal każdych warunkach środowiskowych. Maszyna montowana na ramieniu koparki składa się z silników hydraulicznych, przekładni zębatej, trzpienia prowadzącego, masztu oraz wibromłota o wysokiej częstotliwości, który pomaga wprowadzić dren w twarde przewarstwienia gruntu. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o maszynach do drenażu pionowego, wciskarkach czy wiertnicach, zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści chętnie doradzą,  odpowiedzą na pytania i rozwieją wszelkie wątpliwości.

Skip to content