Fundusze Norweskie Fundusze Unijne Fundusze Unijne

Maszyny i urządzenia dla: geotechniki, hydrotechniki i głębokiego fundamentowania

Zastosowanie pomp wysokociśnieniowych

04 marca, 2020

Pompy wysokociśnieniowe służą do generowania wysokich ciśnień takich cieczy, jak olej woda czy płyny specjalne. Wykorzystywane są na wielu obszarach, w szczególności w budownictwie, rolnictwie i wielu gałęziach przemysłu. Przyjrzyjmy się bliżej zastosowaniu pomp wysokociśnieniowych.

Pompy wysokociśnieniowe w technologii jet groutingu

Pompy wysokociśnieniowe znajdują zastosowanie w budownictwie. Urządzenia o maksymalnym ciśnieniu 900 barów oraz wydajności 700 l/min doskonale sprawdzają się podczas wykonywania prac fundamentowych metodą iniekcji. Silnik diesla o mocy od 285 KM do 680 KM i ośmiostopniowa przekładnia manualna typu ZF umożliwiają sprawną realizację inwestycji. Do podawania zaczynu cementowego pod wysokim ciśnieniem w technologii jet groutingu dobrym wyborem będzie Metax MP7. Jest to pompa wysokociśnieniowa trzysekcyjna z tłokami o średnicy 100 mm, napędzana silnikiem diesla Cummins QSX15 o  mocy 610 KM. Zapewnia maksymalne ciśnienie 450 barów oraz przepływ 350 l/minutę. Pompy wysokociśnieniowe różnią się, w zależności od modelu, ciśnieniem, przepływem, mocą, a także średnicą tłoków. Zaletą pomp Metax jest możliwość ich dopasowania do indywidualnych potrzeb. To klient wybiera markę silnika oraz rodzaj przekładni. Standardowo pompy wyposażone są w ośmiostopniową przekładnię manualną typu ZF. Na życzenie istnieje możliwość zainstalowania przekładni mechanicznej.

Pompy wysokociśnieniowe w rolnictwie

Innym obszarem zastosowania pomp wysokociśnieniowych jest rolnictwo. Wykorzystywane są one przez rolników do zasilania różnego rodzaju systemów nawadniających. Pompy wysokociśnieniowe sprawdzają się wszędzie tam, gdzie konieczne jest pompowanie wody do dużych wysokości lub na długich dystansach. Mogą być zasilane wodą z rzek, jezior lub innych naturalnych zbiorników wodnych.

Pompy wysokociśnieniowe w przemyśle

Pompy wysokociśnieniowe o różnej mocy i wydajności są powszechnie używane w przemyśle. Pracują w zakładach produkujących nawozy, zakładach wydobycia i przetwórstwa ropy naftowej, zakładach produkcyjnych tworzyw sztucznych i włókien syntetycznych, zakładach produkcji ciężkich maszyn przemysłowych, zakładach hutniczych i wielu innych. W zależności od branży wykorzystywane są jako urządzenia do wysokociśnieniowego mycia i czyszczenia, a także do zasilania aparatów procesowych. Przemysłowe pompy wysokociśnieniowe są przystosowane do pracy w bardzo trudnych warunkach. Pompują wodę, ale też inne ciecze, np. roztwory ulegające krystalizacji, substancje kwasowe i zasadowe.

Gdzie kupić dobrą pompę wysokociśnieniową?

Wybierając pompę wysokociśnieniową, warto postawić na sprawdzone rozwiązania. Jednym z wiodących producentów pomp jest włoska firma Metax, należąca do grupy Cima. Wysoka jakość urządzeń Metax wynika z filozofii firmy opierającej się na wewnętrznej produkcji wszystkich komponentów, a nie jedynie montażu. Autoryzowanym dystrybutorem pomp oraz innych urządzeń grupy Cima w Polsce jest firma KDM Dariusz Mazur. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z przedstawicielem telefonicznie lub mailowo.

Skip to content